Samsung Galaxy S25 Ultra 1TB - Another Beast From The S25 Series! Samsung Galaxy S25 Ultra already had two storage options in Pakistan, but now there’s a third. This variant has 12GB of RAM. The storage space is 1TB. That’s the highest S25 Ultra goes. There’s also one version with 16GB RAM, but it hasn’t reached Pakistan yet. Anyway, the specs remain consistent. There’s Android 15 as the default OS on Galaxy S25 Ultra. Seven years of Updates are promised. It’s thinner than the older S24 Ultra at just 8.2mm. A Titanium build makes it safe from scratches or breaks. They’ve put a Snapdragon 8 Elite chip on it. We know that it’s an overclocked “for Galaxy” version of the chip at 4.47GHz. The screen is a 6.9” Dynamic 2X AMOLED. The refresh rate is 120Hz. It’s LTPO and battery efficient. Its Corning Gorilla Glass Armor 2 has a ceramic non-reflective coating. This Galaxy S25 Ultra has a 200MP OIS sensor, which is their custom ISOCELL HP2. A 50MP periscope telephoto 5X optical zoomer is the secondary lens. There’s a second 10MP 3X telephoto, and an ultrawide 50MP shooter. A 12MP sensor is used for selfies. An Ultrasonic fingerprint reader provides snappy lockscreen access. And this S25 Ultra has a 5000mAh battery with 45W input. 1TB Galaxy S25 Ultra is an absolute overkill for a normal user. But folks who use mobile cameras endlessly can use that extra space. Flagships with 1TB space are rare in Pakistan, so the lack of competition makes the Galaxy S25 Ultra an easy pick.
| Build | |
|---|---|
| OS | Android 15 OS, up to 7 major Android upgrades |
| UI | OneUI 7 |
| Dimensions | 162.8 x 77.6 x 8.2 mm |
| Weight | 219 g |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) |
| Colors | Titanium Silver Blue, Titanium Black, Titanium White Silver, Titanium Gray, Titanium Jade Green, Titanium Jet Black, Titanium Pink Gold |
| Frequency | |
|---|---|
| 2G Band |
SIM1: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 SIM2: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Band | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Band | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 32(1500), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500), 66(1700/2100) |
| 5G Band | SA/NSA/Sub6 |
| Processor | |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2 x 4.47 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6 x 3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M) |
| Chipset | Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite (3 nm) |
| GPU | Adreno 830 |
| Display | |
|---|---|
| Technology | Dynamic LTPO AMOLED 2X Capacitive Touchscreen |
| Size | 6.9 Inches |
| Resolution | 1440 x 3120 Pixels (~498 PPI) |
| Protection | Corning Gorilla Armor 2 |
| Extra Features | 120Hz, HDR10+, 2600 nits (peak), Always-on display |
| Memory | |
|---|---|
| Built-in | 1TB Built-in, 12GB RAM, UFS 4.0 |
| Card | No |
| Camera | |
|---|---|
| Main | Quad Camera: 200 MP, f/1.7, 24mm (wide), 1/1.3", multi-directional PDAF, OIS + 10 MP, f/2.4, 67mm (telephoto), 1/3.52", PDAF, OIS, 3x optical zoom + 50 MP, f/3.4, 111mm (periscope telephoto), 1/2.52", PDAF, OIS, 5x optical zoom + 50 MP, f/1.9, (ultrawide), dual pixel PDAF, Super Steady video, LED Flash |
| Features | Laser AF, Best Face, auto-HDR, panorama, Video (8K@24/30fps, 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/240fps, 10-bit HDR, HDR10+, stereo sound rec., gyro-EIS) |
| Front | 12 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/3.2", dual pixel PDAF, HDR, HDR10+, Video (4K@30/60fps, 1080p@30fps) |
| Connectivity | |
|---|---|
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | v5.4 with A2DP, LE |
| GPS | Yes + A-GPS support & GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| USB | USB Type-C 3.2, DisplayPort 1.2, OTG |
| NFC | Yes |
| Data | 2G GSM, 3G HSPA, 4G LTE (up to 7CA), 5G capable |
| Features | |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Compass, Proximity, Barometer, FingerPrint |
| Audio | 32-bit/384kHz audio, Tuned by AKG, Speaker Phone |
| Browser | HTML5 |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Games | Built-in + Downloadable |
| Torch | Yes |
| Extra | Glass front + Corning Gorilla Armor 2), glass back + Corning Gorilla Armor 2), titanium frame (grade 5), IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min), Stylus |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | Li-ion 5000 mAh |
| - Fast charging 45W wired, PD3.0, 65% in 30 min, 25W wireless (Qi2), 4.5W reverse wireless |
| Price | |
|---|---|
| Price in Rs. | Rs. 539,999 PKR |
| Price in USD | $1875 USD |
| Rating | |
|---|---|
| 5 stars - based on 0 user reviews | |