Samsung Galaxy S26 Ultra 512GB - New Beast With Advanced Features! Samsung Galaxy S26 Ultra has three storage options. The one in the middle features 512GB built-in storage and 12GB RAM. 16GB RAM is only found on the 1TB variant. Anyway, this page is dedicated to the 512GB option. The rest of the specs are identical across the board. Galaxy S26 Ultra greets you with a 6.9” LTPO Dynamic AMOLED screen that has a 1-120Hz refresh rate. They stick to the same brightness as last year at 2600 nits. The resolution is 2K (WQHD+). The screen’s specialty is actually the Privacy Display, which blocks visibility from all other angles except the front. There’s now a Horizon lock built into the main 200MP camera on the Galaxy S26 Ultra. That’s EIS stabilization on steroids. The newcomer also has a 50MP periscope zoom camera next to a 50MP ultrawide. The second telephoto is a 10MP sensor, and the selfie sensor is capped at 12MP. Everything is put together on an Android 16 One UI 8.5 platform. A Snapdragon 8 Elite Gen 5 (for Galaxy) pulls the load. They didn’t touch the battery capacity either. It’s still 5,000mAh, but we do get faster 60W wired and 25W wireless charging here. The S Pen survives for another year on the Galaxy S26 Ultra. This handset has no competition in the Ultra flagship space in Pakistan for now. But the potential Xiaomi 17 Ultra and Vivo X300 Ultra could pose a serious challenge to this device.
| Build | |
|---|---|
| OS | Android 16 OS, up to 7 major Android upgrades |
| UI | OneUI 8.5 |
| Dimensions | 163.6 x 78.1 x 7.9 mm |
| Weight | 214 g |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) |
| Colors | Cobalt Violet, Sky Blue, Black, White, Silver Shadow, Pink Gold |
| Frequency | |
|---|---|
| 2G Band |
SIM1: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 SIM2: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Band | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Band | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 32(1500), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500), 66(1700/2100) |
| 5G Band | SA/NSA/Sub6 |
| Processor | |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2 x 4.74 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6 x 3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
| Chipset | Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) |
| GPU | Adreno 840 |
| Display | |
|---|---|
| Technology | Dynamic LTPO AMOLED 2X Capacitive Touchscreen |
| Size | 6.9 Inches |
| Resolution | 1440 x 3120 Pixels (~498 PPI) |
| Protection | Corning Gorilla Armor 2, DX anti-reflective coating |
| Extra Features | 120Hz, HDR10+, 2600 nits (peak) |
| Memory | |
|---|---|
| Built-in | 512GB Built-in, 12GB RAM, UFS 4.X |
| Card | No |
| Camera | |
|---|---|
| Main | Quad Camera: 200 MP, f/1.7, 24mm (wide), 1/1.3", multi-directional PDAF, OIS + 10 MP, (telephoto), 1/3.94", PDAF, OIS, 3x optical zoom + 50 MP, f/3.4, 111mm (periscope telephoto), 1/2.52", PDAF, OIS, 5x optical zoom + 50 MP, f/1.9, (ultrawide), 1/2.5", dual pixel PDAF, Super Steady video, LED Flash |
| Features | Laser AF, Best Face, auto-HDR, panorama, Video (8K@24/30fps, 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/120/240fps, 10-bit HDR, HDR10+, stereo sound rec., gyro-EIS) |
| Front | 12 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/3.2", dual pixel PDAF, HDR, HDR10+, Video (4K@30/60fps, 1080p@30fps) |
| Connectivity | |
|---|---|
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | v6.0 with A2DP, LE |
| GPS | Yes + A-GPS support & GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2, DisplayPort 1.2, OTG |
| NFC | Yes |
| Data | 2G GSM, 3G HSPA, 4G LTE (up to 7CA), 5G capable |
| Features | |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Compass, Proximity, Barometer, FingerPrint |
| Audio | High-bitrate audio support, Speaker Phone |
| Browser | HTML5 |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Games | Built-in + Downloadable |
| Torch | Yes |
| Extra | Glass front + Corning Gorilla Armor 2), glass back + Gorilla Glass Victus 2), aluminum frame, IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min), Stylus |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | Li-ion 5000 mAh |
| - Fast charging 60W wired, PD3.0, 75% in 30 min, 25W wireless (Qi2.2), 4.5W reverse wireless |
| Price | |
|---|---|
| Price in Rs. | Rs. 489,999 PKR |
| Price in USD | $1701.39 USD |
| Rating | |
|---|---|
| 5 stars - based on 0 user reviews | |