Samsung Galaxy S26 Ultra 1TB - The Latest Galaxy Of 2026! There are at least three storage options for the Samsung Galaxy S26 Ultra, while the other siblings have two. The most expensive one is the 16GB RAM trim with 1TB built-in storage. You do have to pay Rs 90,000 extra over the 512GB variant’s cost to access the higher trim. Of course, the specs are consistent across each version. There’s a 6.9” Dynamic AMOLED screen that has a Privacy Screen functionality built in. You toggle that option from the quick settings. The pixels beam the light straight up, so they are only visible from the front, not the sides. The panel is LTPO 120Hz with WQHD+ or 1440p resolution. Galaxy S26 Ultra is the only sibling in this family with a Snapdragon 8 Elite Gen 5 in Pakistan. And it’s the “For Galaxy” variant for faster performance. 16GB RAM should add to the experience here. Galaxy S26 Ultra now has the Horizon Lock option baked into the Main 200MP camera. A 50MP periscope telephoto lens is placed right next to it. The Ultrawide lens for the Ultra is also 50MP. The second telephoto is only 10MP. And the selfie camera is 12MP. Galaxy S26 Ultra is capped at 5000mAh capacity, by the way. The only upgrade in that department is 60W fast wired charging with 25W wireless input. The 1TB storage is UFS 4.1, and there’s no SD card slot. The newcomer does have WiFi 7 and S Pen. You get the usual Dex support and ultrasonic fingerprint on the Ultra. 1TB/16GB options are rare in Pakistan. So Galaxy S26 Ultra is probably one of the few phones you can grab for that kind of storage and RAM size.
| Build | |
|---|---|
| OS | Android 16 OS |
| UI | OneUI 8.5 |
| Dimensions | 163.6 x 78.1 x 7.9 mm |
| Weight | 214 g |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) |
| Colors | Cobalt Violet, Sky Blue, Black, White, Silver Shadow, Pink Gold |
| Frequency | |
|---|---|
| 2G Band |
SIM1: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 SIM2: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Band | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Band | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 32(1500), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500), 66(1700/2100) |
| 5G Band | SA/NSA/Sub6 |
| Processor | |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2 x 4.74 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6 x 3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
| Chipset | Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) |
| GPU | Adreno 840 |
| Display | |
|---|---|
| Technology | Dynamic LTPO AMOLED 2X Capacitive Touchscreen |
| Size | 6.9 Inches |
| Resolution | 1440 x 3120 Pixels (~498 PPI) |
| Protection | Corning Gorilla Armor 2, DX anti-reflective coating |
| Extra Features | 120Hz, HDR10+, 2600 nits (peak) |
| Memory | |
|---|---|
| Built-in | 1TB Built-in, 16GB RAM, UFS 4.X |
| Card | No |
| Camera | |
|---|---|
| Main | Quad Camera: 200 MP, f/1.7, 24mm (wide), 1/1.3", multi-directional PDAF, OIS + 10 MP, (telephoto), 1/3.94", PDAF, OIS, 3x optical zoom + 50 MP, f/3.4, 111mm (periscope telephoto), 1/2.52", PDAF, OIS, 5x optical zoom + 50 MP, f/1.9, (ultrawide), 1/2.5", dual pixel PDAF, Super Steady video, LED Flash |
| Features | Laser AF, Best Face, auto-HDR, panorama, Video (8K@24/30fps, 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/120/240fps, 10-bit HDR, HDR10+, stereo sound rec., gyro-EIS) |
| Front | 12 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/3.2", dual pixel PDAF, HDR, HDR10+, Video (4K@30/60fps, 1080p@30fps) |
| Connectivity | |
|---|---|
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | v6.0 with A2DP, LE |
| GPS | Yes + A-GPS support & GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2, DisplayPort 1.2, OTG |
| NFC | Yes |
| Data | 2G GSM, 3G HSPA, 4G LTE (up to 7CA), 5G capable |
| Features | |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Compass, Proximity, Barometer, FingerPrint |
| Audio | High-bitrate audio support, Speaker Phone |
| Browser | HTML5 |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Games | Built-in + Downloadable |
| Torch | Yes |
| Extra | Glass front + Corning Gorilla Armor 2), glass back + Gorilla Glass Victus 2), aluminum frame, IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min), Stylus |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | Li-ion 5000 mAh |
| - Fast charging 60W wired, PD3.0, 75% in 30 min, 25W wireless (Qi2.2), 4.5W reverse wireless |
| Price | |
|---|---|
| Price in Rs. | Rs. 579,999 PKR |
| Price in USD | $2013.89 USD |
| Rating | |
|---|---|
| 5 stars - based on 1 user reviews | |