Infinix Note 60 Pro - unbelievably useful features! Infinix has been working on the latest Note 60 Pro model after the successor, Note 50 Pro. And finally, it has been spotted on the internet, clearly indicating that it's almost ready for its ghost launch. Fitted in a metal frame with premium aesthetics and enhanced durability, it looks sleek and feels solid. The 6.78” AMOLED display adds a premium touch with a 144Hz refresh rate and 1208 x 2644 pixels fluid visuals. Whether you’re gaming, streaming, or browsing. Expect smooth and sharp performance with vibrant colors. It gets power from the advanced Snapdragon 7s Gen 4 chipset, combined with an octa-core CPU, paired with 8GB RAM and 256GB memory. So it can handle daily operations and heavy applications simultaneously without creating any fuss. Also, there is no confirmation yet regarding the SD card slot. Capture stunning images in any scenario with a versatile and advanced rear camera setup on the Infinix Note 60 Pro, where you will get a 50MP wide-angle camera and an 8MP ultrawide sensor with Panorama, HDR, and FHD Video recordings. You can enjoy a refined, customizable Android 16, layered with the intelligent AI and feature-rich XOS 16 interface. The previous model offers 90W fast charging, and for this one, we can expect a 90W Super Fast 3.0 Charging support as a bonus. It is equipped with a 6500mAh battery, keeping you powered all day with minimal downtime
| Build | |
|---|---|
| OS | Android 16 OS, up to 3 major Android upgrades |
| Dimensions | 162.4 x 77.2 x 7.4 mm |
| Weight | 201 g |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time) |
| Colors | Mist Titanium, Deep Ocean Blue, Solar Orange, Mocha Brown, Torino Black, Frost Silver |
| Frequency | |
|---|---|
| 2G Band |
SIM1: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 SIM2: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Band | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Band | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 40(2300), 41(2500) |
| 5G Band | SA/NSA |
| Processor | |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1 x 2.7 GHz Cortex-A720 + 3 x 2.4 GHz Cortex-A720 + 4 x 1.8 GHz Cortex-A520) |
| Chipset | Qualcomm SM7635-AC Snapdragon 7s Gen 4 (4 nm) |
| GPU | Adreno 810 |
| Display | |
|---|---|
| Technology | AMOLED Capacitive Touchscreen |
| Size | 6.78 Inches |
| Resolution | 1208 x 2644 Pixels (~429 PPI) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Extra Features | 144Hz, 2304Hz PWM, 700 nits (typ), 1600 nits (HBM), 4500 nits (peak), Ultra HDR support |
| Memory | |
|---|---|
| Built-in | 256GB Built-in, 8GB RAM, UFS 2.2 |
| Card | No |
| Camera | |
|---|---|
| Main | Dual Camera: 50 MP, f/1.6, (wide), PDAF, OIS + 8 MP, f/2.2, (ultrawide), Dual LED Flash |
| Features | Panorama, HDR, Video (14K@30fps, 1080p@30/60/120fps) |
| Front | 13 MP, f/2.2, (wide), Video (4K@30fps, 1080p@30/60fps) |
| Connectivity | |
|---|---|
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | v5.4 with A2DP, LE |
| GPS | Yes + A-GPS support |
| Radio | FM Radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| NFC | Yes |
| Infrared | Yes |
| Data | 2G GSM, 3G HSPA, 4G LTE, 5G Capable |
| Features | |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Compass, Proximity, HeartRate, FingerPrint |
| Audio | Tuned by JBL, 24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res wireless audio, Speaker Phone |
| Browser | HTML5 |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Games | Built-in + Downloadable |
| Torch | Yes |
| Extra | Glass front + Gorilla Glass 7i), Aluminum frame, aluminum back, IP64 dust tight and water resistant (water splashes), RGB notification light & active matrix display (on the back) |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 6500 mAh |
| - Fast battery 90W wired, 50% in 16 min, 100% in 41 min, 30W wireless, 7.5W reverse wired, 5W reverse wireless, Bypass Charging (gaming, navigating) |
| Price | |
|---|---|
| Price in Rs. | Rs. 95,999 PKR |
| Price in USD | $333.33 USD |
| Rating | |
|---|---|
| 3.1 stars - based on 23 user reviews | |