Infinix Note Edge - Smooth & Powerful Performance! Infinix Note Edge is also a part of the series next year. The name implies that this device is something like the Galaxy S25 Edge, but it isn’t. The Note Edge might have a 6,500 mAh battery in a regular-looking chassis. There’s also a Dimensity 7100 chip on this newcomer, which is an odd choice. That silicon is generations older than the Dimensity 7300 that’s currently in use by most brands. It’s still a 6nm SoC, which means it has decent enough power efficiency. Plus, there’s a 2.4GHz clock speed here with Mali G610 iGPU. Other specs have also been leaked on the Infinix Note Edge. One of them is the AMOLED display on the front of the body. We assume that’s the reason it’s called Note Edge. This is a 1.5K resolution display, by the way. The handset is definitely in the midrange segment, if not something more premium. Infinix will probably have the XOS 16 ready by the time this Note Edge is brought out to the market. The core will be Android 16, of course. The phone is expected to have at least 3 years of OS updates. The security patches will keep hitting the Infinix Note Edge for 5 years after release. Samsung will pit the Galaxy A37 and A57 against it, but the Note Edge has the potential to beat both in the battery department.
| Build | |
|---|---|
| OS | Android 16 OS, up to 3 major Android upgrades |
| UI | XOS 16 |
| Dimensions | 163.1 x 77.4 x 7.2 mm |
| Weight | 190 g |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Colors | Lunar Titanium, Silk Green, Stellar Blue, Shadow Black, Orange |
| Frequency | |
|---|---|
| 2G Band |
SIM1: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 SIM2: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Band | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Band | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 40(2300), 41(2500) |
| 5G Band | SA/NSA |
| Processor | |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4 x 2.4 GHz Cortex-A78 + 4 x 2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7100 (6 nm) |
| GPU | Mali-G610 MC2 |
| Display | |
|---|---|
| Technology | AMOLED Capacitive Touchscreen, 1B Colors |
| Size | 6.78 Inches |
| Resolution | 1208 x 2644 Pixels (~429 PPI) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Extra Features | 120Hz, 2160Hz PWM, 700 nits (typ), 1600 nits (HBM), 4500 nits (peak) |
| Memory | |
|---|---|
| Built-in | 256GB Built-in, 8GB RAM |
| Card | Unspecified |
| Camera | |
|---|---|
| Main | 50 MP, (wide), 1/2.0", PDAF Dual LED Flash |
| Features | Panorama, HDR, Video (1440p@30fps, 1080p@30fps) |
| Front | 13 MP, f/2.2 (wide), Video (1440p@30fps, 1080p@30fps) |
| Connectivity | |
|---|---|
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | v5.4 with A2DP, LE |
| GPS | Yes + A-GPS support, GALILEO, GLONASS, QZSS |
| Radio | FM Radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| NFC | Yes |
| Infrared | Yes |
| Data | 2G GSM, 3G HSPA, 4G LTE, 5G Capable |
| Features | |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Compass, Proximity, FingerPrint |
| Audio | Tuned by JBL, 24-bit/192kHz Hi-Res audio, Speaker Phone |
| Browser | HTML5 |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Games | Built-in + Downloadable |
| Torch | Yes |
| Extra | Glass front, plastic back, plastic frame, IP65 dust tight and water resistant (low pressure water jets) |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 6500 mAh |
| - Fast battery 45W wired, 50% in 27 min, 10W reverse wired, Bypass charging |
| Price | |
|---|---|
| Price in Rs. | Rs. 74,999 PKR |
| Price in USD | $260.41 USD |
| Rating | |
|---|---|
| 4.5 stars - based on 14 user reviews | |