Infinix Note 60 - Decent Midrange Phone! Infinix Note 60 is the only device in the whole lineup with a MediaTek chip this time. The rest are built around Qualcomm’s processors. We’re rounding up the pre-launch details about this newcomer. There’s apparently 8GB of RAM on the vanilla Note 60. Then comes the chip, which could either be the MediaTek Dimensity 7360 or the new Dimensity 7400. Either way, the clock speeds are going to be 2.6 GHz with 8 cores and an integrated Mali G615 MP2 GPU. These details were seen on Geekbench, by the way. This hardware yields an average of 1,055 score on the single-core test. The multicore test run resulted in 3,097 points. This Infinix Note 60 has dual battery configurations, which we assume will vary by region. The Note 60 showed up at TUV with 6150 mAh or 6,500 mAh cells. Google Play Console verified that the screen will be 1.5K. It’s reasonable to assume that it’s an AMOLED with a 144Hz refresh rate. Up to 45W battery charging seems to be supported by the Note 60. And the device runs Android 16 by default. That means the UI skin will be XOS 16. The camera features are kept a secret, though. All the hardware we’ve seen makes the Note 60 a pretty decent midrange phone that performs even better than the Samsung Galaxy A37. Korean phone maker will obviously face tough competition when the Infinix Note 60 is launched.
| Build | |
|---|---|
| OS | Android 16 OS, up to 3 major Android upgrades |
| UI | XOS 16 |
| Dimensions | 162.4 x 77.2 x 7.5 mm |
| Weight | 199 g |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time) |
| Colors | Mist Titanium, Midnight Black, Fizz Blue, Rose Gold, Mocha Brown |
| Frequency | |
|---|---|
| 2G Band |
SIM1: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 SIM2: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Band | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Band | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 40(2300), 41(2500) |
| 5G Band | SA/NSA |
| Processor | |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4 x 2.6 GHz Cortex-A78 + 4 x 2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7400 Ultimate (4 nm) |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
| Display | |
|---|---|
| Technology | AMOLED Capacitive Touchscreen |
| Size | 67.8 Inches |
| Resolution | 1208 x 2664 Pixels (~43 PPI) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Extra Features | 144Hz, 2304Hz PWM, 700 nits (typ), 1600 nits (HBM), 4500 nits (peak), Ultra HDR support |
| Memory | |
|---|---|
| Built-in | 256GB Built-in, 8GB RAM, UFS 2.2 |
| Card | No |
| Camera | |
|---|---|
| Main | Dual Camera: 50 MP, f/1.6, (wide), PDAF, OIS + 8 MP, f/2.2, (ultrawide), Dual LED Flash |
| Features | Panorama, HDR, Video (4K@30fps, 1080p@30/60/120fps) |
| Front | 13 MP, f/2.2, (wide), Video (4K@30fps, 1080p@30/60fps) |
| Connectivity | |
|---|---|
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | v5.4 with A2DP, LE |
| GPS | Yes + A-GPS support |
| Radio | FM Radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| NFC | Yes |
| Infrared | Yes |
| Data | 2G GSM, 3G HSPA, 4G LTE, 5G Capable |
| Features | |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Compass, Proximity, HeartRate, FingerPrint |
| Audio | Tuned by JBL, 24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res Wireless audio, Speaker Phone |
| Browser | HTML5 |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Games | Built-in + Downloadable |
| Torch | Yes |
| Extra | Glass front + Gorilla Glass 7i), Aluminum frame, Aluminum back, IP64 dust tight and water resistant (water splashes) RGB notification light (on the back) |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 6150 mAh or 6500 mAh |
| - Fast battery 45W wired, 50% in 26 min, 100% in 54 min, 30W wireless, Bypass Charging (gaming, navigating) |
| Price | |
|---|---|
| Price in Rs. | Rs. 84,999 PKR |
| Price in USD | $295.14 USD |
| Rating | |
|---|---|
| 5 stars - based on 6 user reviews | |