|
|
|
| Build | |
|---|---|
| OS | Android 16 OS, up to 4 major Android upgrades |
| UI | HypeOS 3 |
| Dimensions | 171.6 x 79.5 x 8.2 mm |
| Weight | 208 g |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Colors | Sky Blue, Elite Black, Sunset Gold |
| Frequency | |
|---|---|
| 2G Band |
SIM1: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 SIM2: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Band | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Band | LTE |
| Processor | |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2 x 1.8 GHz Cortex-A75 + 6 x 1.6 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Unisoc T7250 (12 nm) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| Display | |
|---|---|
| Technology | IPS LCD Capacitive Touchscreen |
| Size | 6.9 Inches |
| Resolution | 720 x 1600 Pixels (~254 PPI) |
| Extra Features | 120Hz, 800 nits (peak) |
| Memory | |
|---|---|
| Built-in | 64GB Built-in, 4GB RAM |
| Card | microSDXC (dedicated slot) |
| Camera | |
|---|---|
| Main | 13 MP, (wide), LED Flash |
| Features | Video (1080p@30fps) |
| Front | 8 MP, (wide), HDR, Video (1080p@30fps) |
| Connectivity | |
|---|---|
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | v5.2 with A2DP, LE |
| GPS | A-GPS support & Glonass, BDS |
| Radio | FM Radio |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Data | 2G GSM, 3G HSPA, 4G LTE |
| Features | |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer, Compass, Fingerprint (side-mounted), Virtual proximity sensing |
| Audio | 3.5mm Audio Jack, Speaker Phone |
| Browser | HTML5 |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Games | Built-in + Downloadable |
| Torch | Yes |
| Extra | Glass front, plastic frame, plastic back, Dust and splash resistant |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 6300 mAh |
| - Battery charging 15W wired, 7.5W reverse wired |
| Price | |
|---|---|
| Price in Rs. | Coming Soon (Expected Rs. 43,999) |
| Price in USD | Coming Soon |
| Rating | |
|---|---|
| 5 stars - based on 0 user reviews | |