|
|
|
| Build | |
|---|---|
| OS | Android 16 OS |
| UI | OriginOS 6 |
| Dimensions | 167.40 x 77.10 x 8.39mm |
| Weight | 209 g |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Colors | Shanhaiqing Blue, Lucky Purple, Obsidian Black |
| Frequency | |
|---|---|
| 2G Band |
SIM1: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 SIM2: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Band | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Band | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| 5G Band | SA/NSA |
| Processor | |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2 x 2.2 GHz Cortex-A78 + 6 x 1.95 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Qualcomm SM4450 Snapdragon 4 Gen 2 (4 nm) |
| GPU | Adreno 613 |
| Display | |
|---|---|
| Technology | IPS LCD Capacitive Touchscreen |
| Size | 6.74 Inches |
| Resolution | 720 x 1600 Pixels (~260 PPI) |
| Extra Features | 120Hz, 1200 nits (HBM) |
| Memory | |
|---|---|
| Built-in | 128/256GB Built-in, 6GB RAM, UFS 3.1 |
| Card | microSD Card, (supports up to 256GB) |
| Camera | |
|---|---|
| Main | Single Camera: 13 MP, f/2.2, (wide), AF, LED Flash |
| Features | Panorama, HDR, Video (1080p@30fps) |
| Front | 5 MP, f/2.2, (wide), Video (1080p@30fps) |
| Connectivity | |
|---|---|
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | v5.1 with A2DP, aptX Adaptive |
| GPS | Yes + GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Radio | FM Radio |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Data | 2G GSM, 3G HSPA, 4G LTE, 5G Capable |
| Features | |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer, Compass, Fingerprint (rear mounted), Proximity |
| Audio | 3.5mm Audio Jack, Speaker Phone |
| Browser | HTML5 |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Games | Built-in + Downloadable |
| Torch | Yes |
| Extra | Glass front, plastic frame, plastic back, IP65 dust tight and water resistant (low pressure water jets) |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 6500 mAh |
| - 15W wired, Reverse wired |
| Price | |
|---|---|
| Price in Rs. | Coming Soon (Expected Rs. 79,999) |
| Price in USD | Coming Soon |
| Rating | |
|---|---|
| 5 stars - based on 0 user reviews | |