|
|
|
| Build | |
|---|---|
| OS | Android 16 OS |
| UI | OriginOS 6 |
| Dimensions | 166.6 x 78.4 x 8.39mm |
| Weight | 219 g |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Colors | Glow White, Starlight Gray |
| Frequency | |
|---|---|
| 2G Band |
SIM1: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 SIM2: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Band | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Band | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Processor | |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4 x 2.9 GHz Cortex-A73 + 4 x 1.9 GHz Cortex-A53) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 6s 4G Gen 2 |
| GPU | Adreno 610 |
| Display | |
|---|---|
| Technology | IPS LCD Capacitive Touchscreen |
| Size | 6.75 Inches |
| Resolution | 720 x 1570 Pixels (~256 PPI) |
| Extra Features | 120Hz, 1250 nits (HBM) |
| Memory | |
|---|---|
| Built-in | 256GB Built-in, 8GB RAM, UFS 2.2 |
| Card | microSDXC (dedicated slot) |
| Camera | |
|---|---|
| Main | Dual Camera: 50 MP, f/2.0, (wide), PDAF + 2 MP, LED Flash |
| Features | Panorama, HDR, Video, (1080p@30fps) |
| Front | 8 MP, f/2.1, (wide), Video (1080p@30fps) |
| Connectivity | |
|---|---|
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | v5.1 with A2DP, LE |
| GPS | Yes + GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Radio | FM Radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Infrared | Yes |
| Data | 2G GSM, 3G HSPA, LTE |
| Features | |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer, Compass, Fingerprint (side mounted), Gyro, Proximity |
| Audio | Speaker Phone |
| Browser | HTML5 |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Games | Built-in + Downloadable |
| Torch | Yes |
| Extra | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min), Document viewer, Photo/video editor |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 7200 mAh |
| - Fast charging 44W wired, 50% in 43 min, Reverse wired, Bypass Charging |
| Price | |
|---|---|
| Price in Rs. | Rs. 72,999 PKR |
| Price in USD | $253.47 USD |
| Rating | |
|---|---|
| 5 stars - based on 0 user reviews | |