|
|
|
| Build | |
|---|---|
| OS | Android 16 OS |
| Dimensions | N/A |
| Weight | N/A |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Colors | Various |
| Frequency | |
|---|---|
| 2G Band |
SIM1: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 SIM2: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Band | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Band | LTE band 1(2100), 5(850), 8(900), 40(2300) |
| Processor | |
|---|---|
| CPU | Octa Core |
| Chipset | Snapdragon 4 Gen 2 |
| GPU | Adreno 613 |
| Display | |
|---|---|
| Technology | IPS LCD Capacitive Touchscreen |
| Size | 6.75 Inches |
| Resolution | 720 x 1570 Pixels (~256 PPI) |
| Protection | Diamond Shield Glass |
| Extra Features | 120Hz, 3840Hz PWM, 5000 nits (peak) |
| Memory | |
|---|---|
| Built-in | 128/256GB Built-in, 8GB RAM |
| Card | No |
| Camera | |
|---|---|
| Main | 50 MP, LED Flash |
| Features | Panorama, HDR, Video (4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS) |
| Front | 8 MP |
| Connectivity | |
|---|---|
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | v5.4 with A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes + GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Data | 2G GSM, 3G HSPA, 4G LTE |
| Features | |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer, Compass, Fingerprint, Proximity |
| Audio | 24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res, Wireless audio 3D Panoramic Audio speaker, Speaker Phone |
| Browser | HTML5 |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Games | Built-in + Downloadable |
| Torch | Yes |
| Extra | IP68/IP69+ dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 24 hours), Drop resistant up to 1.7m |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | Li-ion Si-Ca 7200 mAh |
| - Fast battery 44W wired |
| Price | |
|---|---|
| Price in Rs. | Coming Soon (Expected Rs. 73,999) |
| Price in USD | Coming Soon |
| Rating | |
|---|---|
| 5 stars - based on 0 user reviews | |