|
|
|
| Build | |
|---|---|
| OS | Android 16 OS |
| Dimensions | N/A |
| Weight | N/A |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Colors | Various |
| Frequency | |
|---|---|
| 2G Band |
SIM1: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 SIM2: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Band | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Band | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| 5G Band | 5G SA/NSA |
| Processor | |
|---|---|
| CPU | Octa-Core |
| Chipset | Snapdragon 8s Gen 3 |
| GPU | Adreno 735 |
| Display | |
|---|---|
| Technology | AMOLED Capacitive Touchscreen |
| Size | 6.59 Inches |
| Resolution | 1220 x 2712 Pixels (~451 PPI) |
| Extra Features | 120Hz |
| Memory | |
|---|---|
| Built-in | 256/512GB Built-in, 12/16GB RAM, UFS 4.1 |
| Card | No |
| Camera | |
|---|---|
| Main | Triple Camera: 200MP main (OIS) + 12MP Ultra-wide + 50MP Telephoto (3x) LED Flash |
| Features | HDR, panorama, Video (4K@30fps, 1080p@30fps) |
| Front | 50 MP |
| Connectivity | |
|---|---|
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | v5.2 with A2DP, LE, aptX Adaptive |
| GPS | Yes + A-GPS support, & GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| NFC | Yes |
| Data | GPRS, Edge, 3G (HSPA 42.2/5.76 Mbps), 4G LTE-A, 5G capable |
| Features | |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer, Compass, Fingerprint, Gyro, Proximity |
| Audio | 24-bit/192kHz audio, Speaker Phone |
| Browser | HTML5 |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Games | Built-in + Downloadable |
| Torch | Yes |
| Extra | IP68/IP69 dust/water resistance, Document viewer, Photo/video editor |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 7000 mAh |
| - Fast battery 90W |
| Price | |
|---|---|
| Price in Rs. | Coming Soon (Expected Rs. 159,999) |
| Price in USD | Coming Soon |
| Rating | |
|---|---|
| 5 stars - based on 0 user reviews | |