|
|
|
| Build | |
|---|---|
| OS | Android v7.1.1 Nougat |
| UI | Funtouch OS 3.0 |
| Dimensions | 162.6 x 79 x 7.3 mm |
| Weight | 183 g |
| SIM | Dual Sim, Dual Standby (Nano-SIM) |
| Colors | Gold, Rose Gold, Black |
| Frequency | |
|---|---|
| 2G Band |
SIM1: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 SIM2: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Band | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Band | LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 8(900), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Processor | |
|---|---|
| CPU | Octa Core (4 x 1.95 GHz Cortex-A72 + 4 x 1.44 GHz Cortex-A53) |
| Chipset | Qualcomm MSM8976 Snapdragon 653 |
| GPU | Adreno 510 |
| Display | |
|---|---|
| Technology | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors, Multitouch |
| Size | 5.9 Inches |
| Resolution | 1080 x 1920 Pixels (~377 PPI) |
| Memory | |
|---|---|
| Built-in | 64GB Built-in, 4GB/6GB RAM |
| Card | No |
| Camera | |
|---|---|
| Main | 16 MP, autofocus, LED flash |
| Features | 1/2.8" sensor size, geo-tagging, touch focus, face detection, HDR, panorama, Video 1080p@30fps |
| Front | Dual 20 MP + 5 MP Camera |
| Connectivity | |
|---|---|
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB v2.0, USB Host |
| Data | GPRS, Edge, HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| Features | |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer, Compass, Finger Print, Proximity |
| Audio | 3.5mm Audio Jack, MP4/H.264 player, MP3/WAV/eAAC+/FLAC player, SpeakerPhone |
| Browser | HTML5 |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Games | Built-in + Downloadable |
| Torch | Yes |
| Extra | 32-bit/192kHz audio, Active noise cancellation with dedicated mic, Document viewer, Photo/video editor |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | Li-ion Non removable 4015 mAh battery |
| - Fast battery charging |
| Price | |
|---|---|
| Price in Rs. | Discontinued |
| Price in USD | Discontinued |
| Rating | |
|---|---|
| 5 stars - based on 1 user reviews | |