|
|
|
| Build | |
|---|---|
| Dimensions | 129 x 56.2 x 14 mm |
| Weight | 124 g |
| SIM | Micro SIM |
| Colors | Steel Grey, Dark Silver |
| Frequency | |
|---|---|
| 2G Band | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Band | HSDPA 900 / 2100 |
| Processor | |
|---|---|
| CPU | 460 MHz Dual-Core |
| Display | |
|---|---|
| Technology | TFT Display |
| Size | 2.4 inches |
| Resolution | 240 x 320 pixels (~167 ppi pixel density) |
| Memory | |
|---|---|
| Built-in | 256 MB built-in, 128 MB RAM |
| Card | microSD card(supports up to 16GB) |
| Camera | |
|---|---|
| Main | 3.15 MP, 2048 x 1536 pixels, LED Flash |
| Features | Video |
| Front | No |
| Connectivity | |
|---|---|
| WLAN | No |
| Bluetooth | 3.0 with A2DP |
| GPS | No |
| Radio | FM Radio with RDS |
| USB | microUSB v2.0 |
| Data | GPRS, EDGE, 3G (HSPA 7.2/5.76 Mbps) |
| Features | |
|---|---|
| Audio | 3.5mm audio jack, Speakerphone |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Messaging | SMS, MMS, Email, IM |
| Games | Built-in + downloadable |
| Torch | Yes |
| Extra | SNS applications, Organizer, Voice memo, Predictive text input, IP67 certified - dust and water resistant up to 1 meter and 30 minutes, MIL-STD-810G certified - salt, dust, humidity, rain, vibration, solar radiation, transport and thermal shock resistant, MP3/WMA/eAAC+ player, MP4/H.263 player |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 1300 mAh or 1500 mAh |
| Price | |
|---|---|
| Price in Rs. | Discontinued |
| Price in USD | Discontinued |
| Rating | |
|---|---|
| 5 stars - based on 0 user reviews | |