|
|
|
| Build | |
|---|---|
| OS | Android 16 OS, up to 6 major Android upgrades |
| UI | OneUI 8.5 |
| Dimensions | 161.5 x 76.8 x 6.9 mm |
| Weight | 179 g |
| SIM | · Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) |
| Colors | Navy, Gray, Icyblue, Lilac |
| Frequency | |
|---|---|
| 2G Band |
SIM1: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 SIM2: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Band | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Band | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| 5G Band | SA/NSA/Sub6 |
| Processor | |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1 x 2.9 GHz Cortex-720 + 4 x 2.6 GHz Cortex-720 + 3 x 1.95 GHz Cortex-520) |
| Chipset | Exynos 1680 (4 nm) |
| GPU | Xclipse 550 |
| Display | |
|---|---|
| Technology | Super AMOLED Plus Touchscreen |
| Size | 6.7 Inches |
| Resolution | 1080 x 2340 Pixels (~384 PPI) |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus+, Mohs level 5 |
| Extra Features | 120Hz, HDR10+, 1200 nits (HBM), 1900 nits (peak) |
| Memory | |
|---|---|
| Built-in | 128/256/512GB Built-in, 8/12GB RAM, UFS |
| Card | No |
| Camera | |
|---|---|
| Main | Triple Camera: 50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.56", PDAF, OIS + 12 MP, f/2.2, (ultrawide), 1/3.06", 5 MP, f/2.4, (macro), LED Flash |
| Features | Best Face, panorama, HDR, Video (4K@30fps, 1080p@30/60fps, HDR, gyro-EIS) |
| Front | 12 MP, f/2.2, (wide), 1/3.2", Video (4K@30fps, 1080p@30/60fps, 10-bit HDR) |
| Connectivity | |
|---|---|
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band or tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | v6.0 with A2DP, LE |
| GPS | Yes + GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| NFC | Yes |
| Data | 2G GSM, 3G HSPA, 4G LTE, 5G capable |
| Features | |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer, Compass, Fingerprint (under display, optical), Gyro, Proximity, Virtual proximity sensing |
| Audio | Speaker Phone |
| Browser | HTML5 |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Games | Built-in + Downloadable |
| Torch | Yes |
| Extra | NFC (market/region dependent), Glass front+ Gorilla Glass Victus+), Aluminum frame, glass back (Gorilla Glass Victus+), IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 5000 mAh |
| - Fast charging 45W wired |
| Price | |
|---|---|
| Price in Rs. | Coming Soon (Expected Rs. 144,999) |
| Price in USD | Coming Soon |
| Rating | |
|---|---|
| 5 stars - based on 5 user reviews | |