|
|
|
| Build | |
|---|---|
| Dimensions | 89.5 x 45 x 21.5 mm |
| Weight | 78 g |
| Frequency | |
|---|---|
| 2G Band | GSM 900 / GSM 1800 / GSM 1900 |
| Display | |
|---|---|
| Technology | UFB, 65K colors, 2nd external mono (black & white) display |
| Size | 128 x 160 pixels, 8 lines |
| Resolution | 128 x 160 pixels, 2nd external (96 x 96 pixels) |
| Memory | |
|---|---|
| Built-in | 8 MB user memory |
| Card | No |
| Camera | |
|---|---|
| Main | VGA, 640x480 pixels |
| Features | VGA, 640x480 pixels |
| Front | No |
| Connectivity | |
|---|---|
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| GPS | No |
| Radio | No |
| USB | Yes |
| Infrared | Yes |
| Data | GPRS |
| Features | |
|---|---|
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Messaging | SMS, MMS |
| Games | Bobby Carrot, Airship Racing + Downloadable |
| Battery | |
|---|---|
| Standby | Up to 200 h |
| Talktime | Up to 3 h 30 min |
| Price | |
|---|---|
| Price in Rs. | Discontinued |
| Price in USD | Discontinued |
| Rating | |
|---|---|
| 2 stars - based on 1 user reviews | |