|
|
|
| Build | |
|---|---|
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Dimensions | 146.2 x 73.3 x 9.7 mm |
| Weight | 172 g |
| SIM | Dual Sim, Dual Standby (Nano-SIM) |
| Colors | Gray |
| Frequency | |
|---|---|
| 2G Band |
SIM1: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 SIM2: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Band | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Band | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300) |
| Processor | |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2 x 1.77 GHz Cortex-A73 + 6 x 1.59 GHz Cortex-A53) |
| Chipset | Exynos 7885 (14 nm) |
| GPU | Mali-G71 MP2 |
| Display | |
|---|---|
| Technology | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors, Multitouch |
| Size | 5.0 Inches |
| Resolution | 720 x 1280 pixels (~294 PPI pixel density) |
| Memory | |
|---|---|
| Built-in | 32GB Built-in, 3GB RAM |
| Card | microSD card (supports up to 256GB) |
| Camera | |
|---|---|
| Main | 16 MP, f/1.7, PDAF, LED Flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face detection, HDR, panorama, Video (1080p@30fps) |
| Front | 5 MP, f/2.2 |
| Connectivity | |
|---|---|
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, hotspot |
| Bluetooth | v5.0 with A2DP, LE |
| GPS | Yes + A-GPS support & Glonass, BDS |
| Radio | FM radio |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| NFC | Yes |
| Data | GPRS, EGDE, 3G (HSPA 42.2/5.76 Mbps), 4G (LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps) |
| Features | |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Audio | 3.5mm Audio Jack, MP4/H.264 player, MP3/WAV/eAAC+/Flac player, Speaker Phone |
| Browser | HTML5 |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Games | built-in + downloadable |
| Torch | Yes |
| Extra | Active noise cancellation with dedicated mic, Photo/video editor, Document viewer |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | (Li-ion Removable), 2800 mAh |
| Price | |
|---|---|
| Price in Rs. | Discontinued |
| Price in USD | Discontinued |
| Rating | |
|---|---|
| 3.5 stars - based on 3 user reviews | |