|
|
|
| Build | |
|---|---|
| Dimensions | 132 x 51 x 21 mm, 126 cc |
| Weight | 172 g |
| Frequency | |
|---|---|
| 2G Band | EGSM 900, GSM 1800, and GSM 1900 networks in Europe, Africa, Asia-Pacific, North America, and South America where these networks are supported, Automatic switching between bands, HR, FR, EFR and AMR Voice codec for 1900 frequency band |
| Display | |
|---|---|
| Technology | TFT, 65K colors |
| Size | 4.0 inches |
| Resolution | 640 x 200 pixels |
| Memory | |
|---|---|
| Built-in | Up to 80 MB built-in memory |
| Card | 64 MB MultiMediaCard (MMC) |
| Camera | |
|---|---|
| Main | No |
| Features | No |
| Front | No |
| Connectivity | |
|---|---|
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | No |
| Radio | No |
| USB | 2.0 (with Nokia Connectivity Cable CA- 53 ) |
| Infrared | Yes |
| Features | |
|---|---|
| Audio | Speakerphone |
| Browser | WAP/xHTML, HTML (Opera) |
| Messaging | SMS, MMS, Email, Fax |
| Games | built-in |
| Extra | Possibility to attach portrait images to contacts, Video player: RealVideo, MPEG4, and H.263 formats supported |
| Battery | |
|---|---|
| Standby | Up to 230 h |
| Talktime | Up to 8 h |
| Price | |
|---|---|
| Price in Rs. | Discontinued |
| Price in USD | Discontinued |
| Rating | |
|---|---|
| 2.2 stars - based on 3 user reviews | |