|
|
|
| Build | |
|---|---|
| OS | Android 15 (Go edition) |
| UI | itel OS 15 |
| Dimensions | 8.5 mm thickness |
| Weight | N/A |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Colors | Various |
| Frequency | |
|---|---|
| 2G Band |
SIM1: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 SIM2: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Band | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Band | LTE |
| Processor | |
|---|---|
| CPU | 1.8 Ghz Octa Core |
| Chipset | Unisoc T7100 |
| GPU | PowerVR GE8322 |
| Display | |
|---|---|
| Technology | IPS LCD Capacitive Touchscreen |
| Size | 6.56 Inches |
| Resolution | 720 x 1612 Pixels (~269 PPI) |
| Extra Features | 90Hz, 400 nits |
| Memory | |
|---|---|
| Built-in | 64GB Built-in, 34GB RAM |
| Card | microSDXC (dedicated slot) |
| Camera | |
|---|---|
| Main | 8 MP, LED Flash |
| Features | Geo-tagging, Phase detection, Video (1080p@30fps) |
| Front | 5 MP |
| Connectivity | |
|---|---|
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | v5.0 with A2DP, LE |
| GPS | Yes + A-GPS support |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C |
| Infrared | Yes |
| Data | 2G GSM, 3G HSPA, 4G LTE |
| Features | |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer, Fingerprint (side-mounted) |
| Audio | 3.5mm Audio Jack, Speaker Phone |
| Browser | HTML5 |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Games | Built-in + Downloadable |
| Torch | Yes |
| Extra | Drop resistant up to 1.2m |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 5000 mAh |
| - Battery charging 15W |
| Price | |
|---|---|
| Price in Rs. | Coming Soon (Expected Rs. 24,999) |
| Price in USD | Coming Soon |
| Rating | |
|---|---|
| 5 stars - based on 0 user reviews | |