Xiaomi Redmi Note 15 Pro - The Limitless! Xiaomi just launched the new Redmi Note series by adding a new 15 Pro variant. This is one of the models that has all the high-end specs of the Pro Plus but at a lower price point. It is to be noted that the newcomer to the market, Xiaomi's Redmi Note 15 Pro smartphone, has 8 GB of RAM and 256 GB of internal storage with a dedicated microSD card slot. This Xiaomi Redmi's Note 15 Pro is equipped with a MediaTek Helio G200-Ultra chipset, which will enhance the performance of your phone by giving you the option of using an Octa Core CPU running at 2.6 GHz as opposed to the average 2.0 GHz. There is no shortage of features on the Redmi Note 15 Pro, but the best one is the incredibly large 6580 mAh battery pack that has the capability to last the entire day on a single charge. In addition, there will be an option for super-fast charging as well. Xiaomi's Redmi Note 15 Pro comes with a large 6.77-inch AMOLED capacitive touchscreen display that displays 1080 x 2392 pixels at a smooth refresh rate of 120 frames per second. Located just under the small hole in the top of the Xiaomi Redmi Note 15 Pro, there's a 20 MP front-facing camera. As far as current leaks and rumors are concerned, it has been confirmed that the main camera sensor of the phone will be 200 MP, and the other camera sensor will be 8 MP . Knowing the current situation of the markets, it seems that the launch of the Redmi Note 15 Pro by Xiaomi might not be good for other brands such as Samsung, etc.
| Build | |
|---|---|
| OS | Android 15 OS |
| UI | HyperOS 2.0 |
| Dimensions | 163.2 x 76.2 x 7.69 mm |
| Weight | 195 g |
| SIM | Dual SIM (Nano SIM + Nano SIM or Nano SIM + eSIM) |
| Colors | Titanium Color, Glacier Blue, Black |
| Frequency | |
|---|---|
| 2G Band |
SIM1: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 SIM2: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Band | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Band | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 40(2300), 41(2500) |
| Processor | |
|---|---|
| CPU | 2.6 Ghz Octa Core |
| Chipset | MediaTek Helio G200-Ultra |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
| Display | |
|---|---|
| Technology | AMOLED Capacitive Touchscreen |
| Size | 6.77 Inches |
| Resolution | 1080 x 2392 Pixels (~388 PPI) |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| Extra Features | 120Hz, 3200 nits (peak), 480Hz (2560Hz instantaneous touch sampling in Game Mode) |
| Memory | |
|---|---|
| Built-in | 256GB Built-in, 8GB RAM |
| Card | No |
| Camera | |
|---|---|
| Main | Dual Camera: 200 MP, f/1.7, 23mm (wide), 1/1.4", 0.56µm, multi-directional PDAF, OIS + 8 MP, f/2.2, 15mm, (ultrawide), 1/4.0", LED Flash |
| Features | HDR, Panorama, Video (1080p@30/60fps, gyro-EIS) |
| Front | 20 MP |
| Connectivity | |
|---|---|
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | v5.4 with A2DP, LE |
| GPS | Yes + GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Radio | FM Radio (Unspecified) |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| NFC | Yes |
| Infrared | Yes |
| Data | 2G GSM, 3G HSPA, 4G LTE |
| Features | |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Compass, Proximity, FingerPrint |
| Audio | Dual Speaker with immersive sound experience |
| Browser | HTML5 |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Games | Built-in + Downloadable |
| Torch | Yes |
| Extra | NFC (market/region dependent), Glass front + Gorilla Glass Victus 2), plastic back or silicone polymer back (eco leather), plastic frame, IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min), Manufacturer-rated water-resistance (up to 2m for 24 hours) Drop resistant up to 2.5m |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | Li-ion 6500 mAh |
| - Fast battery 45W wired, 22.5W reverse wired |
| Price | |
|---|---|
| Price in Rs. | Rs. 94,999 PKR |
| Price in USD | $329.86 USD |
| Rating | |
|---|---|
| 4 stars - based on 15 user reviews | |