| Build | |
|---|---|
| OS | Android 16 OS |
| UI | HypeOS 3 |
| Dimensions | 157.6 x 75.2 x 8.2 mm |
| Weight | 200 g |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Colors | Violet, Blue, Opal White, Black |
| Frequency | |
|---|---|
| 2G Band |
SIM1: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 SIM2: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Band | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Band | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| 5G Band | 5G SA/NSA |
| Processor | |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1 x 3.4 GHz Cortex-A725 + 3 x 3.2 GHz Cortex-A725 + 4 x 2.2 GHz Cortex-A725) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 8500 Ultra (4 nm) |
| GPU | Mali-G720 MC8 |
| Display | |
|---|---|
| Technology | AMOLED Capacitive Touchscreen, 68B Colors |
| Size | 6.59 Inches |
| Resolution | 1268 x 2756 Pixels (~460 PPI) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Extra Features | 120Hz, 3840Hz PWM, Dolby Vision, HDR10+, 3500 nits (peak) |
| Memory | |
|---|---|
| Built-in | 512GB Built-in, 12GB RAM, UFS 4.1 |
| Card | No |
| Camera | |
|---|---|
| Main | Triple Camera: 50 MP, f/1.7, 23mm (wide), 1/1.55", PDAF, OIS + 50 MP, f/3.0, 115mm (periscope telephoto), 1/2.76", PDAF (30cm - ∞), OIS, 5x optical zoom + 12 MP, f/2.2, 15mm, (ultrawide), 1/3.06" |
| Features | Leica lens, Color spectrum sensor, Ultra HDR, HDR, panorama, Video (4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240/960fps, gyro-EIS, 10-bit Rec. 2020, HDR10+, Log) |
| Front | 32 MP, f/2.2, 21mm (wide), 1/3.44", HDR, Video (4K@30fps, 1080p@30/60fps, HDR10+) |
| Connectivity | |
|---|---|
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band or tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | v6.0 with A2DP, LE |
| GPS | A-GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5), GLONASS |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| NFC | Yes |
| Infrared | Yes |
| Data | 2 GSM, 3G HSPA, 4G LTE, 5G capable |
| Features | |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Compass, Proximity, FingerPrint |
| Audio | 24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res Wireless audio, Stereo speakers (with Dolby Atmos) |
| Browser | HTML5 |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Games | Built-in + Downloadable |
| Torch | Yes |
| Extra | NFC (market/region dependent) |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | Li-ion Si-Ca 6500 mAh |
| - Fast battery 67W wired, 50W PPS, PD3.0, 22.5W reverse wired |
| Price | |
|---|---|
| Price in Rs. | Rs. 239,999 PKR |
| Price in USD | $833.33 USD |
| Rating | |
|---|---|
| 5 stars - based on 0 user reviews | |