Vivo V70 512GB - Absolute Beast! Vivo V70 in Pakistan has at least two storage options. There’s one with 256GB. The other is a 512GB trim. This page is listed for the latter. By the way, the RAM is 12GB on both these options. Of course, it goes without saying that you need to pay extra for that storage bump. But it’s definitely worth it in the long run. They didn’t change any other specification for the new trim. There’s still a 6500mAh Si/C cell here. A 90W fast charging input is supported here. And apparently, no wireless charging is found on the Vivo V70. The newcomer has a smaller screen than the V60, but it looks way more premium. It’s a 6.59” AMOLED that has 5000 nits maximum (local peak) brightness. And the resolution is your usual 1.5K (1260 x 2750p) with 120Hz refresh rate. It’s the first time a V series phone has an Ultrasonic fingerprint sensor upgrade. The dual 50MP camera setup has returned. There’s a 50MP OIS main shooter next to a 50MP periscrope telephoto lens with a 3.7x zoom range. The ultrawide camera is only 8MP. But you do get a 50MP selfie unit to match the rear sensors. Those cameras got upgraded to 4K recording at full 60 frames per second. They’ve kept the same Snapdragon 7 Gen 4 chip on this handset. But its storage has gone up from UFS 2.2 to UFS 4.1. The only match for the Vivo V70 in Pakistan is the Samsung Galaxy S25 FE.
| Build | |
|---|---|
| OS | Android 16 OS |
| UI | OriginOS 6 |
| Dimensions | 157.5 x 74.3 x 7.59 mm (Dune Grey), 157.5 x 74.3 x 7.40mm (Authentic Black) |
| Weight | 187 g |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Colors | Dune Grey, Authentic Black |
| Frequency | |
|---|---|
| 2G Band |
SIM1: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 SIM2: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Band | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Band | LTE |
| 5G Band | SA/NSA |
| Processor | |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1 x 2.8 GHz Cortex-720 + 4 x 2.4 GHz Cortex-720 + 3 x 1.8 GHz Cortex-520) |
| Chipset | Qualcomm SM7750-AB Snapdragon 7 Gen 4 (4 nm) |
| GPU | Adreno 722 |
| Display | |
|---|---|
| Technology | AMOLED Capacitive Touchscreen, 1B Colors |
| Size | 6.59 Inches |
| Resolution | 1260 x 2750 Pixels (~459 PPI) |
| Protection | Schott Xensation Core, Mohs level 4 |
| Extra Features | HDR10+, 120Hz, 1800 nits (HBM), 5000 nits (peak) |
| Memory | |
|---|---|
| Built-in | 512GB Built-in, 12GB RAM, UFS 4.1 |
| Card | Unspecified |
| Camera | |
|---|---|
| Main | Triple Camera: 50 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1/1.56", PDAF, OIS + 50 MP, f/2.7, 85mm (periscope telephoto), 1/1.95", PDAF, OIS, 3.7x optical zoom + 8 MP, f/2.2, 15mm, (ultrawide), Ring-LED flash |
| Features | Zeiss optics, panorama, HDR, Video (4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS, OIS, HDR, LUT) |
| Front | 50 MP, f/2.0, 21mm (wide), 1/2.76 |
| Connectivity | |
|---|---|
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | v5.4 with A2DP, LE |
| GPS | Yes + A-GPS Support & GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Infrared | Yes |
| Data | 2G GSM, 3G HSPA, 4G LTE, 5G Capable |
| Features | |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Compass, Proximity, FingerPrint |
| Audio | Speaker Phone |
| Browser | HTML5 |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Games | Built-in + Downloadable |
| Torch | Yes |
| Extra | Glass front, aluminum alloy frame, glass back or fiber-reinforced plastic back, IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | Li-ion Si-Ca 6500 mAh |
| - Fast charging 90W wired, PD, Reverse wired, Bypass charging |
| Price | |
|---|---|
| Price in Rs. | Rs. 199,999 PKR |
| Price in USD | $694.44 USD |
| Rating | |
|---|---|
| 5 stars - based on 4 user reviews | |