Realme 16 - Every Generation Phone! They usually play it safe with the vanilla Realme devices every generation, but not this time. They have a bold design for the Realme 16 that’s not only unique but also functional. Realme has put a horizontal camera bar on the phone, like Google’s Pixel. And next to the three cameras, they’ve planted a rear selfie mirror. So you can use the nicer back cameras for self-portraits. Some of its expected specs have surfaced as soon as the teaser spree began. The Main camera is 50MP with a 2MP depth mapper on the Realme 16. There’s also an Android 16 (Realme UI 7) on it. A Dimensity 6400 Turbo pulls the load here. Realme 16 (base option) will have 8GB RAM and 256GB storage, by the way. A 7000mAh battery is used here. And this will plug into a 60W fast charger. The safety ratings go all the way up to IP69K here. We hear Realme 16’s display is neither compact nor large. It’s somewhere in the middle at 6.57”. This is an AMOLED device that has a 120Hz refresh rate. It’s FHD+ in resolution. 4500 nits is the maximum local peak brightness Realme 16 will achieve. It’s very common now to see Realme phones with an infrared port. This newcomer has the same feature too. Samsung Galaxy A37 and A57 will have a tough time competing with this new vanilla Realme 16 when it launches.
| Build | |
|---|---|
| OS | Android 16 OS |
| UI | Realme UI 7.0 |
| Dimensions | 158.3 x 75.1 x 8.1 mm |
| Weight | 183 g |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Colors | Air White, Air Black |
| Frequency | |
|---|---|
| 2G Band |
SIM1: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 SIM2: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Band | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Band | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| 5G Band | SA/NSA |
| Processor | |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2 x 2.5 GHz Cortex-A76 + 6 x 2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6400 Turbo (6 nm) |
| GPU | Arm Mali-G57 MC2 |
| Display | |
|---|---|
| Technology | AMOLED Capacitive Touchscreen, 1B Colors |
| Size | 6.57 Inches |
| Resolution | 1080 x 2372 Pixels (~397 PPI) |
| Protection | AGC DT-Star D+ |
| Extra Features | 120Hz, 2160Hz PWM, HDR, 1000 nits (typ), 1400 nits (HBM), 4500 nits (peak) |
| Memory | |
|---|---|
| Built-in | 256GB Built-in, 8GB RAM, UFS 2.2 |
| Card | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Camera | |
|---|---|
| Main | Dual Camera: 50 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.93", PDAF + Auxiliary lens, LED Flash |
| Features | Laser AF, color spectrum sensor, HDR, panorama, selfie mirror, Video (1080p@30fps, gyro-EIS) |
| Front | 50 MP, f/2.4, 23mm (wide), Panorama, Video (1080p@30/60fps) |
| Connectivity | |
|---|---|
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac dual-band |
| Bluetooth | v5.3 with A2DP, LE, aptX HD, LHDC |
| GPS | Yes + A-GPS support & Glonass, BDS, QZSS |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| NFC | Yes |
| Infrared | Yes |
| Data | 2G GSM, 3G HSPA, 4G LTE, 5G Capable |
| Features | |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Compass, Proximity, FingerPrint |
| Audio | Speaker Phone |
| Browser | HTML5 |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Games | Built-in + Downloadable |
| Torch | Yes |
| Extra | NFC (market/region dependent), Glass front (AGC DT-Star D+), plastic frame, plastic back, IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 0.5m for 60 days) |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | Li-ion Si-Ca 7000 mAh |
| - Fast battery 60W wired, 45W PPS, 13.5W PD2.0, Reverse wired |
| Price | |
|---|---|
| Price in Rs. | Rs. 129,999 PKR |
| Price in USD | $451.39 USD |
| Rating | |
|---|---|
| 5 stars - based on 4 user reviews | |