|
|
|
| Build | |
|---|---|
| OS | Android 16 OS, up to 3 major Android upgrades |
| Dimensions | 162.4 x 77 x 7.8 mm |
| Weight | 178 g |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time) |
| Colors | Moonshadow Black, Nebula Titanium, Luminous Orange |
| Frequency | |
|---|---|
| 2G Band |
SIM1: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 SIM2: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Band | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Band | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| 5G Band | SA/NSA |
| Processor | |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4 x 2.6 GHz Cortex-A78 + 4 x 2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7400 Ultimate (4 nm) |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
| Display | |
|---|---|
| Technology | Curved AMOLED Capacitive Touchscreen |
| Size | 6.78 Inches |
| Resolution | 1208 x 2644 Pixels (~429 PPI) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i, HDR image support |
| Extra Features | 144Hz, 2160Hz PWM, HDR10 |
| Memory | |
|---|---|
| Built-in | 256GB Built-in, 12GB RAM(+12GB Extended RAM) |
| Card | No |
| Camera | |
|---|---|
| Main | Triple Camera: 50 MP, f/1.8, 23mm (wide), 1/1.56", PDAF, OIS + 50 MP, f/2.4, 70mm (telephoto), 1/2.88", PDAF, 3x optical zoom + 8 MP, f/2.2, 14mm, (ultrawide), 1/4.0", Dual LED Flash |
| Features | Panorama, HDR, Video (4K@30fps, 1080p@60fps) |
| Front | 50 MP, f/2.4, 21mm (wide), 1/2.76", PDAF, Video (4K@30/60fps, 1080p@60fps) |
| Connectivity | |
|---|---|
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | v5.3 with A2DP, LE |
| GPS | Yes + A-GPS support |
| Radio | FM Radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| NFC | Yes |
| Infrared | Yes |
| Data | 2G GSM, 3G HSPA, 4G LTE, 5G Capable |
| Features | |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer, Compass, Fingerprint (under display, optical), Proximity |
| Audio | 24-bit/192kHz Hi-Res audio, Stereo speakers (with Dolby Atmos) |
| Browser | HTML5 |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Games | Built-in + Downloadable |
| Torch | Yes |
| Extra | Glass front + Gorilla Glass 7i), glass back + Gorilla Glass 7i), plastic frame, IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 2m for 30 min) |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 6500 mAh |
| - Fast battery 45W wired |
| Price | |
|---|---|
| Price in Rs. | Rs. 119,999 PKR |
| Price in USD | $416.66 USD |
| Rating | |
|---|---|
| 1 stars - based on 4 user reviews | |