|
|
|
| Build | |
|---|---|
| Dimensions | 86 x 54 x 8.9 mm |
| Weight | 85 g |
| Frequency | |
|---|---|
| 2G Band | GSM 900 / GSM 1800 / GSM 1900 |
| Display | |
|---|---|
| Technology | TFT, 256K colors |
| Size | 1.8 inches |
| Resolution | 220 x 176 pixels |
| Memory | |
|---|---|
| Built-in | 80 MB shared memory (no MMC slot) |
| Card | No |
| Camera | |
|---|---|
| Main | 1.3 MP, 1280 x 1024 pixels, video, flash |
| Features | 1.3 MP, 1280 x 1024 pixels, flash |
| Front | No |
| Connectivity | |
|---|---|
| WLAN | No |
| Bluetooth | v1.2 |
| GPS | No |
| Radio | No |
| USB | Yes |
| Data | GPRS Class 10 (32 - 48kbps) |
| Features | |
|---|---|
| Audio | Speakerphone |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Messaging | SMS, EMS, MMS, Email |
| Games | Bobby Carrot, Freekick + Java downloadable |
| Torch | Yes |
| Battery | |
|---|---|
| Standby | Up to 160 h |
| Talktime | Up to 3 h |
| Price | |
|---|---|
| Price in Rs. | Discontinued |
| Price in USD | Discontinued |
| Rating | |
|---|---|
| 5 stars - based on 0 user reviews | |