|
|
|
| Build | |
|---|---|
| OS | Android OS, v5.0 (Lollipop) |
| Dimensions | 142 x 70 x 7.3 mm |
| Weight | 145 g |
| SIM | Dual-SIM, Dual Standby, Nano SIM |
| Colors | Crimson, Pearl White, Graphite Grey |
| Frequency | |
|---|---|
| 2G Band |
Sim1: 850 / 900 / 1800 / 1900 Sim2: 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Band | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Band | LTE 800 / 1800 / 2100 / 2600 |
| Processor | |
|---|---|
| CPU | 1.7 GHz Quad-Core Cortex-A53, 1.0 GHz Quad-Core Cortex-A53 |
| Chipset | Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 |
| GPU | Adreno 405 |
| Display | |
|---|---|
| Technology | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors, Multitouch |
| Size | 5.0 inches |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels (~441 ppi pixel density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Memory | |
|---|---|
| Built-in | 32GB built-in, 3GB RAM |
| Card | microSD �card(supports uo to 128 GB) |
| Camera | |
|---|---|
| Main | 16 MP, 2997 x 5328 pixels, autofocus, triple-LED (dual-tone) flash |
| Features | Optical image stabilization, Geo-tagging, touch focus, face detection, panorama, HDR, Video 1080p@30fps, optical stabilization |
| Front | 8.0 MP Camera |
| Connectivity | |
|---|---|
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual band, hotspot |
| Bluetooth | 4.0 with A2DP |
| GPS | Yes + A-GPS support |
| Radio | FM radio (Not yet confirmed) |
| USB | microUSB v2.0 |
| Data | GPRS, EDGE, 3G (HSPA 42.2/5.76 Mbps), 4G (LTE Cat4 150/50 Mbps) |
| Features | |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Audio | 3.5mm audio jack |
| Browser | HTML5 |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Games | Built-in |
| Torch | Yes |
| Extra | Document viewer, Photo viewer/editor, Active noise cancellation with dedicated mic, Maps, Gmail, YouTube, Calendar |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 2900 mAh |
| Price | |
|---|---|
| Price in Rs. | Discontinued |
| Price in USD | Discontinued |
| Rating | |
|---|---|
| 5 stars - based on 0 user reviews | |