|
|
|
| Build | |
|---|---|
| OS | Android 16 OS |
| Dimensions | 157.43 x 75.35 x 7.34mm |
| Weight | 185 g |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Colors | Various |
| Frequency | |
|---|---|
| 2G Band |
SIM1: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 SIM2: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Band | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Band | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| 5G Band | SA/NSA |
| Processor | |
|---|---|
| CPU | Octa-Core |
| Chipset | MediaTek Dimensity 7100 |
| GPU | Arm Mali-G610 |
| Display | |
|---|---|
| Technology | OLED Capacitive Touchscreen |
| Size | 6.6 Inches |
| Resolution | 1200 x 2600 Pixels (~434 PPI) |
| Protection | Aluminosilicate glass |
| Extra Features | 120Hz, 3840Hz PWM, HDR, 800 nits (typ), 1800 nits (HBM), 6000 nits (peak) |
| Memory | |
|---|---|
| Built-in | 128/256/512GB Built-in, 8/12GB RAM |
| Card | No |
| Camera | |
|---|---|
| Main | Dual Camera: 108 MP + 5 MP, LED Flash |
| Features | Panorama, HDR, Video |
| Front | 8 MP |
| Connectivity | |
|---|---|
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | v5.1 with A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, ASHA |
| GPS | A-GPS support (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5), GLONASS |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Infrared | Yes |
| Data | 2G GSM, 3G HSPA, 4G LTE 5G capable |
| Features | |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer, Compass, Fingerprint (under display, optical), Gyro, Proximity, Ultrasound |
| Audio | Speaker Phone |
| Browser | HTML5 |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Games | Built-in + Downloadable |
| Torch | Yes |
| Extra | IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 6m), Drop resistant up to 2.5m, Document viewer, Photo video/editor |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | Li-ion Si-Ca 7000 mAh |
| - Fast charging 45W |
| Price | |
|---|---|
| Price in Rs. | Coming Soon (Expected Rs. 79,997) |
| Price in USD | Coming Soon |
| Rating | |
|---|---|
| 5 stars - based on 0 user reviews | |