|
|
|
| Build | |
|---|---|
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Dimensions | N/A |
| Weight | N/A |
| SIM | Dual Sim, Dual Standby (Nano-SIM) |
| Colors | Black, Blue, Red, Grey |
| Frequency | |
|---|---|
| 2G Band |
SIM1: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 SIM2: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Band | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Band | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Processor | |
|---|---|
| CPU | Octa Core |
| Chipset | MTK P70 |
| GPU | ARM Mali G72 MP3 |
| Display | |
|---|---|
| Technology | IPS LCD Capacitive Touchscreen, 16M Colors, Multitouch |
| Size | 6.5 Inches |
| Resolution | 1080 x 2280 Pixels (~388 PPI) |
| Memory | |
|---|---|
| Built-in | 64/128GB Built-in, 4/6GB RAM |
| Card | microSD Card, (supports upto 256GB) |
| Camera | |
|---|---|
| Main | Triple Camera: 16 MP + 5 MP + 2 MP, LED flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face detection, panorama, HDR, Video (2160p@30fps, 1080p@30fps) |
| Front | Dual 16 MP + 2 MP |
| Connectivity | |
|---|---|
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, hotspot |
| Bluetooth | v5.0 with A2DP, LE |
| GPS | Yes + A-GPS support & Glonass |
| Radio | FM Radio |
| USB | USB Type-C port |
| NFC | Yes |
| Data | GPRS, EDGE, 3G (HSPA 42.2/5.76 Mbps), 4G LTE |
| Features | |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer, Compass, Fingerprint (side mounted), Gyro, Proximity |
| Audio | 3.5mm Audio Jack, MP3/WAV/WMA/eAAC+/FLAC player, MP4/WMV/H.265 player, Speaker Phone |
| Browser | HTML5 |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Games | Built-in + Downloadable |
| Torch | Yes |
| Extra | Active noise cancellation with dedicated mic, Photo/video editor, Document viewer |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | (Li-ion Non removable), 3250 mAh |
| - Fast battery charging |
| Price | |
|---|---|
| Price in Rs. | Discontinued |
| Price in USD | Discontinued |
| Rating | |
|---|---|
| 5 stars - based on 0 user reviews | |