|
|
|
Vivo Y300 Pro Plus |
itel City 100 |
| Build | |
|---|---|
| OS | |
| Android 15 OS | Android 14 OS |
| UI | |
| OriginOS 4 | itel OS 14.5 |
| Dimensions | |
| N/A | 167.69 x 77.47 x 7.65mm |
| Weight | |
| N/A | N/A |
| SIM | |
| Dual Sim, Dual Standby (Nano-SIM) | Dual Sim, Dual Standby (Nano-SIM) |
| Colors | |
| Various | Product color, Navy Blue Pure, itanium Fairy Purple |
| Network | |
|---|---|
| 2G Band | |
|
SIM1: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 SIM2: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
SIM1: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 SIM2: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | |
| Yes | Yes |
| 4G | |
| Yes | Yes |
| 5G | |
| Yes | No |
| Processor | |
|---|---|
| CPU | |
| Octa Core | Octa Core |
| Chipset | |
| Snapdragon 7s Gen 3 | Unisoc T7250 |
| GPU | |
| Adreno 810 | ARM Mali-G57 MP1 |
| Display | |
|---|---|
| Technology | |
| AMOLED Capacitive Touchscreen | IPS LCD Capacitive Touchscreen |
| Size | |
| 6.8 Inches | 6.75 Inches |
| Resolution | |
| 1080 x 2400 Pixels (~387 PPI) | 720 x 1600 Pixels (~260 PPI) |
| Extra Features | |
| 120Hz, 5000 nits (peak), Always-on display | 90Hz |
| Memory | |
|---|---|
| Built-in | |
| 128/256/512GB Built-in, 8/12GB RAM, UFS 2.2 | 128GB Built-in, 6GB RAM (+12GB Extended RAM) |
| External Card | |
| No | microSDXC |
| Camera | |
|---|---|
| Main | |
| Dual Camera: 50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.95", PDAF + 2 MP, f/2.4, (depth), LED Flash | 13 MP |
| Features | |
| HDR, Panorama, Video (4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS) | Geo-tagging, Phase detection, Night Mode, Video stabilization, Snapshot in video recording, Video (1080p@30fps) |
| Front | |
| 32 MP, f/2.0, (wide), Video (1080p@30fps) | 8 MP |
| Connectivity | |
|---|---|
| WLAN | |
| Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | |
| v5.2 with A2DP, LE | v5.0 with A2DP, LE |
| GPS | |
| Yes + GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS | Yes + A-GPS support |
| Radio | |
| FM Radio (Unspecified) | FM Radio (not yet confirmed) |
| USB | |
| USB Type-C 2.0, OTG | USB Type-C 2.0 |
| Infrared | |
| Yes | No |
| Data | |
| 2G GSM, 3G HSPA, 4G LTE, 5G Capable | 2G GSM, 3G HSPA, 4G LTE |
| Sensors | |
|---|---|
| Accelerometer | |
| Yes | Yes |
| Gyro | |
| Yes | No |
| Compass | |
| Yes | No |
| Proximity | |
| Yes | Yes |
| FingerPrint | |
| Yes | Yes |
| Features | |
|---|---|
| Audio | |
| Speaker Phone | 3.5mm Audio Jack, XviD/MP4/H.265 player, MP3/AAC+/WAV/Flac player, Speaker Phone |
| Browser | |
| HTML5 | HTML5 |
| Messaging | |
| SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Games | |
| Built-in + Downloadable | Built-in + Downloadable |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | |
| (Non removable), 7500 mAh | (Li-ion Non removable), 5200 mAh |
| Features | |
| Fast battery charging | Fast charging 18W |
| Price | |
|---|---|
| Price in Rs. | |
| Coming Soon (Expected Rs. 76,999) | Rs. 26,999 PKR |
| Price in USD | |
| Coming Soon | $93.75 USD |