|
|
|
| Build | |
|---|---|
| OS | Android 16 OS |
| UI | ColorOS 16 |
| Dimensions | 8.7 mm thickness |
| Weight | 235 g |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Colors | Black; other colors |
| Frequency | |
|---|---|
| 2G Band |
SIM1: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 SIM2: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Band | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Band | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 29(700), 32(1500), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500), 42(3500), 66(1700/2100 |
| 5G Band | 5G SA/NSA |
| Processor | |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2 x 4.6 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6 x 3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
| Chipset | Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) |
| GPU | Adreno 840 |
| Display | |
|---|---|
| Technology | LTPO AMOLED Capacitive Touchscreen, 1B Colors |
| Size | 6.82 Inches |
| Resolution | 1440 x 3120 Pixels (~504 PPI) |
| Protection | NanoCrystal Glass, Ultra HDR image support |
| Extra Features | 144Hz, 2160Hz PWM, Dolby Vision, HDR Vivid, HDR10+, 800 nits (typ), 2200 nits (HBM), 3600 nits (peak) |
| Memory | |
|---|---|
| Built-in | 512GB, 1TB Built-in, 16GB RAM, UFS 4.1 |
| Card | No |
| Camera | |
|---|---|
| Main | Quad Camera: 200 MP, f/1.8, (wide), PDAF, OIS + 200 MP, (periscope telephoto), PDAF, OIS, 3x optical zoom + 50 MP, (periscope telephoto), PDAF, OIS, 10x optical zoom + 50 MP, f/2.0, 15mm, (ultrawide), 1/2.75", PDAF, LED Flash |
| Features | Laser AF, color spectrum sensor, Hasselblad Color Calibration, LED flash, HDR, panorama, Video (4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/120/240fps; gyro-EIS; HDR, 10‑bit video, Dolby Vision) |
| Front | 50 MP, (wide), PDAF, Panorama, HDR, Video (4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS) |
| Connectivity | |
|---|---|
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | v5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 |
| GPS | Yes + GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), GLONASS |
| Radio | NO |
| USB | USB Type-C, OTG |
| NFC | Yes |
| Infrared | Yes |
| Data | 2G GSM, 3G, 4G LTE, 5G capable |
| Features | |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer, Compass, Fingerprint (under display, ultrasonic), Gyro, Proximity, Emergency SOS via satellite (messages and calls) - available in Oppo Find X9 Ultra Satellite version |
| Audio | Speaker Phone |
| Browser | HTML5 |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Games | Built-in + Downloadable |
| Torch | Yes |
| Extra | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min), Glass front, aluminum alloy frame, silicone polymer back (eco leather) |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | Li-ion Si-Ca 7050 mAh |
| - Fast charging 100W wired, 18W PD, 18W QC, 55W PPS, 50W wireless, 10W reverse wireless |
| Price | |
|---|---|
| Price in Rs. | Coming Soon (Expected Rs. 254,999) |
| Price in USD | Coming Soon |
| Rating | |
|---|---|
| 5 stars - based on 0 user reviews | |