|
|
|
Motorola Moto Z2 Force |
Tecno Phantom V2 Flip |
| Build | |
|---|---|
| OS | |
| Android v7.0 Nougat | Android 13 OS |
| UI | |
| HIOS 13.5 | |
| Dimensions | |
| N/A | Unfolded: (170 x 74 x 8mm), Folded: ( 85 x 74 x 16mm) |
| Weight | |
| N/A | 194 g |
| SIM | |
| Single SIM (Nano-SIM) | Dual Sim, Dual Standby (Micro-SIM) |
| Colors | |
| various | Iconic Black, Mystic Dawn |
| Network | |
|---|---|
| 2G Band | |
| SIM1: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
SIM1: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 SIM2: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | |
| Yes | Yes |
| 4G | |
| Yes | Yes |
| 5G | |
| No | Yes |
| Processor | |
|---|---|
| CPU | |
| Octa-core (4 x 2.35 GHz Kryo + 4 x 1.9 GHz Kryo) | Octa-core (1 x 3.0 GHz Cortex-A78 + 3 x 2.6 GHz Cortex-A78 + 4 x 2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | |
| Qualcomm MSM8998 Snapdragon 835 | Mediatek Dimensity 8050 (6 nm) |
| GPU | |
| Adreno 540 | Mali-G77 MC9 |
| Display | |
|---|---|
| Technology | |
| Amoled capacitive Touchscreen, 16M Colors | Capacitive Foldable LTPO AMOLED Touchscreen, Multitouch |
| Size | |
| 5.5 Inches | 6.9 Inches |
| Resolution | |
| 1440 x 2560 Pixels (~534 PPI) | 1080 x 2460 Pixels (~389 PPI) |
| Protection | |
| Shatterproof | |
| Extra Features | |
| 120Hz, 1000 nits (peak), Cover display: AMOLED, 1.32 inches, 466 x 466 pixels, 352 ppi, 800 nits (peak) | |
| Memory | |
|---|---|
| Built-in | |
| 64/128GB Built-in, 4/6GB RAM | 256GB Built-in, 8GB RAM, UFS 3.1 |
| External Card | |
| microSD Card, (supports upto 256GB) (dedicated slot) | microSD Card, (supports up to 1TB) (dedicated slot) |
| Camera | |
|---|---|
| Main | |
| 12 MP, autofocus, dual-LED (dual tone) flash | Dual Camera: 64 MP, f/1.7, 25mm (wide), 1/1.73", PDAF + 13 MP, f/2.2, (ultrawide), 1/3", PDAF, LED Flash |
| Features | |
| Dual 12 MP, laser & phase detection, OIS, Geo-tagging, touch focus, face detection, panorama, HDR, Video (2160p@30fps, 1080p@30/120fps, HDR) | Geo-tagging, touch focus, face detection, Video (4K@30fps, 1080p@30/60fps) |
| Front | |
| 8 MP, 8 MP, dual-LED (dual tone) flash | 32 MP, f/2.5, 24mm (wide), 1/2.8 |
| Connectivity | |
|---|---|
| WLAN | |
| Active noise cancellation with dedicated mic | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | |
| 4.2, A2DP, EDR, LE | v5.1 with A2DP, LE |
| GPS | |
| Yes + A-GPS support & Glonass | Yes + A-GPS support & Glonass, BDS |
| Radio | |
| FM radio, recording | |
| USB | |
| Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go; magnetic connector | USB Type-C |
| NFC | |
| Yes | Yes |
| Infrared | |
| No | Yes |
| Data | |
| GPRS, Edge, 3G HSPA, 4G LTE | GPRS, Edge, 3G (HSPA 42.2/5.76 Mbps), 4G LTE, 5G capable |
| Sensors | |
|---|---|
| Accelerometer | |
| Yes | Yes |
| Gyro | |
| Yes | Yes |
| Compass | |
| Yes | No |
| Proximity | |
| Yes | Yes |
| FingerPrint | |
| Yes | Yes |
| Features | |
|---|---|
| Audio | |
| 3.5mm Audio Jack, MP3/AAC+/WAV/Flac player, MP4/H.264 player, Speaker Phone | 3.5mm Audio Jack, MP4/H.264 player, MP3/WAV/FLAC/eAAC+ player, Speaker Phone |
| Browser | |
| HTML5 | HTML5 |
| Messaging | |
| SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Games | |
| Built-in + Downloadable | Built-in + Downloadable |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | |
| Li-ion Non removable | (Li-Po Non removable), 4590 mAh |
| Features | |
| Fast battery charging | Fast battery 70W wired |
| Price | |
|---|---|
| Price in Rs. | |
| Coming Soon | Rs. 199,999 PKR |
| Price in USD | |
| Coming Soon | $694.44 USD |