|
|
|
Sony Xperia X Premium |
Samsung Galaxy A57 12GB |
| Build | |
|---|---|
| OS | |
| Android OS, v6.0.1 (Marshmallow) | Android 16 OS, up to 6 major Android upgrades |
| Dimensions | |
| N/a | 161.5 x 76.8 x 6.9 mm |
| Weight | |
| N/a | 179 g |
| SIM | |
| Dual-SIM, Dual Standby, Nano-SIM | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) |
| Colors | |
| White, Graphite Black, Lime Gold, Rose Gold | Navy, Gray, Icyblue, Lilac |
| Network | |
|---|---|
| 2G Band | |
|
SIM1: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 SIM2: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
SIM1: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 SIM2: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | |
| Yes | Yes |
| 4G | |
| Yes | Yes |
| 5G | |
| No | Yes |
| Processor | |
|---|---|
| CPU | |
| 2.15 GHz Dual-Core Kryo, 1.6 GHz Dual-Core Kryo | Octa-core (1 x 2.9 GHz Cortex-720 + 4 x 2.6 GHz Cortex-720 + 3 x 1.95 GHz Cortex-520) |
| Chipset | |
| Qualcomm MSM8996 Snapdragon 820 | Exynos 1680 (4 nm) |
| GPU | |
| Adreno 530 | Xclipse 550 |
| Display | |
|---|---|
| Technology | |
| IPS HDR LCD capacitive touchscreen, 1.07 billion colors, Multitouch, 10-bit color (1024 shades of grey) | Super AMOLED Plus Touchscreen |
| Size | |
| 5.5 inches | 6.7 Inches |
| Resolution | |
| 2160 x 3840 pixels (~801 ppi pixel density) | 1080 x 2340 Pixels (~384 PPI) |
| Protection | |
| Scratch Resistant Glass, oleophobic coating | Corning Gorilla Glass Victus+, Mohs level 5 |
| Extra Features | |
| Triluminos display | 120Hz, HDR10+, 1200 nits (HBM), 1900 nits (peak) |
| Memory | |
|---|---|
| Built-in | |
| 32/64GB built-in 3GB RAM | 256GB Built-in, 12GB RAM, UFS |
| External Card | |
| microSD Card (supports up to 200GB) (dedicated slot) | No |
| Camera | |
|---|---|
| Main | |
| 23 MP, autofocus, LED flash | Triple Camera: 50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.56", PDAF, OIS + 12 MP, f/2.2, (ultrawide), 1/3.06", 5 MP, f/2.4, (macro), LED Flash |
| Features | |
| f/2.0, 24mm, phase detection, 1/2.3" sensor size, Geo-tagging, touch focus, face detection, HDR, panorama, Video | Best Face, panorama, HDR, Video (4K@30fps, 1080p@30/60fps, HDR, gyro-EIS) |
| Front | |
| 13 MP Camera, f/2.0, 22mm, 1/3" sensor size, 1080p, HDR | 12 MP, f/2.2, (wide), 1/3.2", Video (4K@30fps, 1080p@30/60fps, 10-bit HDR) |
| Connectivity | |
|---|---|
| WLAN | |
| Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band or tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | |
| v4.2 with A2DP, LE, apt-X | v6.0 with A2DP, LE |
| GPS | |
| Yes + A-GPS support & Glonass | Yes + GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Radio | |
| No | |
| USB | |
| v3.0, Type-C 1.0 reversible connector | USB Type-C 2.0, OTG |
| NFC | |
| Yes | Yes |
| Data | |
| GPRS Up to 107 kbps, EDGE Up to 296 kbps, 3G (HSPA 42.2/5.76 Mbps), 4G (LTE Cat9 450/50 Mbps) | 2G GSM, 3G HSPA, 4G LTE, 5G capable |
| Sensors | |
|---|---|
| Accelerometer | |
| Yes | Yes |
| Gyro | |
| Yes | Yes |
| Compass | |
| Yes | Yes |
| Proximity | |
| Yes | Yes |
| Barometer | |
| Yes | No |
| FingerPrint | |
| Yes | Yes |
| Features | |
|---|---|
| Audio | |
| 3.5mm audio jack | Speaker Phone |
| Browser | |
| HTML5 | HTML5 |
| Messaging | |
| SMS (threaded view), MMS, Email, IM, Push Email | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Games | |
| built-in + downloadable | Built-in + Downloadable |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | |
| Non-removable battery | 5000 mAh |
| Features | |
| Fast charging 45W wired | |
| Price | |
|---|---|
| Price in Rs. | |
| Rs. 75,000 PKR | Rs. 184,999 PKR |
| Price in USD | |
| $260.42 USD | $642.36 USD |