|
|
|
Qmobile E95 |
Samsung Galaxy A55 |
| Build | |
|---|---|
| OS | |
| Android 14 OS | |
| UI | |
| OneUI 6.1 | |
| Dimensions | |
| N/A | 161.1 x 77.4 x 8.2 mm |
| Weight | |
| N/A | 214 g |
| SIM | |
| Dual-SIM, Dual Standby | Hybrid Dual SIM, Dual Standby, (Nano-SIM) |
| Colors | |
| Black | Iceblue, Lilac, Navy, Lemon |
| Network | |
|---|---|
| 2G Band | |
|
SIM 1: GSM 900/1800 SIM 2: GSM 900/1800 |
SIM1: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 SIM2: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | |
| No | Yes |
| 4G | |
| No | Yes |
| 5G | |
| No | Yes |
| Processor | |
|---|---|
| CPU | |
| Octa-core (4 x 2.7 GHz Cortex-A78 + 4 x 2.0 GHz Cortex-A55) | |
| Chipset | |
| Exynos 1480 (4 nm) | |
| GPU | |
| Xclipse 530 | |
| Display | |
|---|---|
| Technology | |
| 65K colors | Super AMOLED Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Size | |
| 2.6 inches | 6.6 Inches |
| Resolution | |
| 1080 x 2340 Pixels (~390 PPI) | |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus+ | |
| Extra Features | |
| 120Hz, HDR10+, 1000 nits (HBM) | |
| Memory | |
|---|---|
| Built-in | |
| 256GB Built-in, 8GB RAM | |
| External Card | |
| microSD card (supports up to 16GB) | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Camera | |
|---|---|
| Main | |
| VGA | Triple Camera: 50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.56", PDAF, OIS + 12 MP, f/2.2, (ultrawide) + 5 MP, f/2.4, (macro), LED Flash |
| Features | |
| Video | panorama, HDR, Video (4K@30fps, 1080p@30/60fps, 720p@480fps) |
| Front | |
| No | 32 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/2.74", HDR, Video (4K@30fps, 1080p@30/60fps) |
| Connectivity | |
|---|---|
| WLAN | |
| No | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | |
| Yes | v5.3 with A2DP, LE |
| GPS | |
| No | Yes + A-GPS support & Glonass, BDS, GALILEO, BDS |
| Radio | |
| FM radio | |
| USB | |
| USB Type-C 2.0, OTG | |
| NFC | |
| No | Yes |
| Data | |
| GPRS, EDGE, 3G (HSPA 42.2/5.76 Mbps), 4G LTE-A, 5G capable | |
| Sensors | |
|---|---|
| Accelerometer | |
| No | Yes |
| Gyro | |
| No | Yes |
| Compass | |
| No | Yes |
| Proximity | |
| No | Yes |
| FingerPrint | |
| No | Yes |
| Features | |
|---|---|
| Audio | |
| 3.5mm audio jack, Speakerphone | Speaker Phone |
| Browser | |
| N/A | HTML5 |
| Messaging | |
| SMS, MMS | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Games | |
| Built-in + Downloadable | |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | |
| N/A | (Li-ion Non removable), 5000 mAh |
| Features | |
| Fast charging 25W wired | |
| Price | |
|---|---|
| Price in Rs. | |
| Discontinued | Rs. 139,999 PKR |
| Price in USD | |
| Discontinued | $486.11 USD |