|
|
|
Oppo Find 9 |
ZTE nubia V80 Pro |
| Build | |
|---|---|
| OS | |
| Android OS, v7.0 (Nougat) | Android 16 OS |
| UI | |
| Color OS UI | |
| Dimensions | |
| N/a | 171.6 x 77.8 x 8.3 mm |
| Weight | |
| N/a | 191 g |
| SIM | |
| Dual-SIM, Dual Standby, Nano-SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Colors | |
| Black | White |
| Network | |
|---|---|
| 2G Band | |
|
SIM1: GSM 900 / 1800 / 1900 SIM2: GSM 900 / 1800 / 1900 |
SIM1: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 SIM2: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | |
| Yes | Yes |
| 4G | |
| Yes | Yes |
| 5G | |
| No | No |
| Processor | |
|---|---|
| CPU | |
| Octa-core (4 x 2.45 GHz Kryo + 4 x 1.9 GHz Kryo) | Octa-Core (2 x 2.2GHz Cortex-A75 + 6 x 2.0GHz Cortex-A55 |
| Chipset | |
| Qualcomm MSM8998 Snapdragon 835 | Unisoc T7280 (12 nm) |
| GPU | |
| Adreno 540 | Mali-G57 MP1 |
| Display | |
|---|---|
| Technology | |
| IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors, Multitouch | IPS LCD Capacitive Touchscreen |
| Size | |
| 5.5 inches | 6.75 Inches |
| Resolution | |
| 2560 x 1440 pixels (~534 PPI pixel density) | 900 x 1940 Pixels (~317 PPI) |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 4 | |
| Extra Features | |
| 120Hz, 1000 nits (HBM) | |
| Memory | |
|---|---|
| Built-in | |
| 64GB built-in, 4GB RAM, 128GB built-in, 6GB RAM | 256GB Built-in, 8GB RAM (+12GB of Extended RAM ) |
| External Card | |
| microSD card | microSDXC |
| Camera | |
|---|---|
| Main | |
| 12 MP, autofocus, LED flash | Triple Camera: Camera: 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF + Auxiliary lens, LED Flash |
| Features | |
| f/1.8, phase detection, OIS, LED flash, Geo-tagging, touch focus, face detection, HDR, panorama, Video (2160p@30fps) | HDR, Panorama, Video (1080p@30fps) |
| Front | |
| 8 MP Camera | 16 MP, Video (1080p@30fps) |
| Connectivity | |
|---|---|
| WLAN | |
| Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, hotspot | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | |
| v4.2 with A2DP, LE, apt-X | v5.2 with A2DP, LE |
| GPS | |
| Yes + A-GPS support & Glonass, BDS | Yes + A-GPS support & Glonass, GALILEO |
| Radio | |
| No | FM Radio (Unspecified) |
| USB | |
| Type-C 1.0 reversible connector | USB Type-C 2.0 |
| NFC | |
| No | Yes |
| Data | |
| GPRS, EDGE, 3G HSPA, 4G LTE | 2G GSM, 3G HSPA, 4G LTE |
| Sensors | |
|---|---|
| Accelerometer | |
| Yes | Yes |
| Gyro | |
| Yes | No |
| Compass | |
| Yes | Yes |
| Proximity | |
| Yes | Yes |
| FingerPrint | |
| Yes | Yes |
| Features | |
|---|---|
| Audio | |
| Speakerphone | 3.5mm Audio Jack, Speaker Phone |
| Browser | |
| HTML5 | HTML5 |
| Messaging | |
| SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Games | |
| built-in + downloadable | Built-in + Downloadable |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | |
| 4100 mAh | 5000 mAh |
| Features | |
| Fast charging 22.5W wired, 10W reverse wired | |
| Price | |
|---|---|
| Price in Rs. | |
| Discontinued | Rs. 44,999 PKR |
| Price in USD | |
| Discontinued | $156.25 USD |