|
|
|
HTC One S |
Samsung Galaxy A37 |
| Build | |
|---|---|
| OS | |
| Android OS, v4.0 (Ice Cream Sandwich) | Android 16 OS, up to 6 major Android upgrades |
| UI | |
| HTC Sense UI | OneUI 8.5 |
| Dimensions | |
| 130.9 x 65 x 7.8 mm | 162.9 x 78.2 x 7.4 mm |
| Weight | |
| 119.5 g | 196 g |
| SIM | |
| Micro-SIM | ยท Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) |
| Colors | |
| Black | Graygreen, Charkoal, White, Light Violet |
| Network | |
|---|---|
| 2G Band | |
| GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
SIM1: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 SIM2: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | |
| Yes | Yes |
| 4G | |
| No | Yes |
| 5G | |
| No | Yes |
| Processor | |
|---|---|
| CPU | |
| Dual-core 1.5 Krait | Octa-core (4 x 2.75 GHz Cortex-A78 + 4 x 2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | |
| Qualcomm MSM8260A Snapdragon | Exynos 1480 (4 nm) |
| GPU | |
| Adreno 225 | Xclipse 530 |
| Display | |
|---|---|
| Technology | |
| Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors, Multitouch | Super AMOLED Capacitive Touchscreen |
| Size | |
| 4.3 inches | 6.7 Inches |
| Resolution | |
| 540 x 960 pixels | 1080 x 2340 Pixels (~382 PPI) |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass | Corning Gorilla Glass Victus+, Mohs level 5 |
| Extra Features | |
| Touch-sensitive controls | 120Hz, 1200 nits (HBM), 1900 nits (peak) |
| Memory | |
|---|---|
| Built-in | |
| 16GB built-in, 1GB RAM | 256GB Built-in, 8GB RAM, UFS |
| External Card | |
| microSD card slot | No |
| Camera | |
|---|---|
| Main | |
| 8MP, 3264x2448 pixels, autofocus, LED flash | Triple Camera: 50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.56", PDAF, OIS + 8 MP, f/2.2, (ultrawide), 1/4.0" + 5 MP, f/2.4, (macro), LED Flash |
| Features | |
| Simultaneous HD video & image recording, geo-tagging, face & smile detection, Video (1080p 30fps, stereo sound rec., video stabilization) | panorama, HDR, Video (4K@30fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS) |
| Front | |
| VGA | 12 MP, f/2.2, (wide), 1/3.2", Video (4K@30fps, 1080p@30fps, 10-bit HDR) |
| Connectivity | |
|---|---|
| WLAN | |
| Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, Wi-Fi hotspot | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | |
| v4.0 with A2DP | v5.4 with A2DP, LE |
| GPS | |
| Yes + A-GPS support | Yes + GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Radio | |
| Stereo FM radio with RDS | |
| USB | |
| Yes | USB Type-C 2.0, OTG |
| NFC | |
| No | Yes |
| Data | |
| GPRS, EDGE, 3G (HSDPA, HSUPA) | 2G GSM, 3G HSPA, 4G LTE, 5G capable |
| Sensors | |
|---|---|
| Accelerometer | |
| Yes | Yes |
| Gyro | |
| Yes | Yes |
| Compass | |
| Yes | Yes |
| Proximity | |
| Yes | No |
| FingerPrint | |
| No | Yes |
| Features | |
|---|---|
| Audio | |
| 3.5mm audio jack, Speakerphone | 24-bit/192kHz Hi-Res audio, Speaker Phone |
| Browser | |
| HTML, Adobe Flash | HTML5 |
| Messaging | |
| SMS (threaded view), MMS, Email, Push Email | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Games | |
| built-in + downlaodable | Built-in + Downloadable |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | |
| N/A | 5000 mAh |
| Features | |
| Fast battery 45W wired | |
| Price | |
|---|---|
| Price in Rs. | |
| Discontinued | Rs. 139,999 PKR |
| Price in USD | |
| Discontinued | $486.11 USD |