|
|
|
Qmobile Noir W50 |
Infinix Note 50 Pro |
| Build | |
|---|---|
| OS | |
| Android 5.0 (Lollipop) | Android 15 OS, up to 2 major Android upgrades |
| UI | |
| XOS 15 | |
| Dimensions | |
| N/a | 163.3 x 74.4 x 7.3 mm |
| Weight | |
| N/a | 198 g |
| SIM | |
| Dual-SIM, Dual Standby | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Colors | |
| Black | Titanium Grey, Enchanted Purple, Racing Edition, Shadow Black |
| Network | |
|---|---|
| 2G Band | |
|
SIM1: 850 /950 / 1800 /1900 SIM2: 850 /950 / 1800 /1900 |
SIM1: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 SIM2: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | |
| Yes | Yes |
| 4G | |
| No | Yes |
| 5G | |
| No | No |
| Processor | |
|---|---|
| CPU | |
| 1.2 GHZ Quad-Core | Octa-core (2 x2.2 GHz Cortex-A76 + 6 x 2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | |
| Mediatek Helio G100 Ultimate (6 nm) | |
| GPU | |
| Mali-G57 MC2 | |
| Display | |
|---|---|
| Technology | |
| IPS LCD Display | AMOLED Capacitive Touchscreen, 1B Colors |
| Size | |
| 4.5 inches | 6.78 Inches |
| Resolution | |
| 854 x 480 pixels (~218 PPI pixel density) | 1080 x 2436 Pixels (~393 PPI) |
| Extra Features | |
| 144Hz, 1300 nits (peak), Always-On Display | |
| Memory | |
|---|---|
| Built-in | |
| 8GB built-in, 1GB RAM | 256GB Built-in, 12GB RAM, UFS 2.2 |
| External Card | |
| microSD card (supports up to 32GB) | Unspecified |
| Camera | |
|---|---|
| Main | |
| 5 MP, autofocus, LED Flash | 50 MP, f/1.9, (wide), 1/1.57", PDAF, OIS + 8 MP, f/2.2, 15mm, (ultrawide, Dual LED Flash |
| Features | |
| Video | Panorama, HDR, Video (1440p@30fps, 1080p@30/60/240fps) |
| Front | |
| VGA Camera | 32 MP, f/2.2, (wide), 1/3.1", Video (1080p@30fps) |
| Connectivity | |
|---|---|
| WLAN | |
| Wi-Fi 802.11 b/g/n | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | |
| Yes | v5.4 with A2DP, LE |
| GPS | |
| Yes + A-GPS support | Yes + A-GPS support |
| Radio | |
| FM Radio with RDS | FM Radio |
| USB | |
| Yes | USB Type-C 2.0, OTG |
| NFC | |
| No | Yes |
| Infrared | |
| No | Yes |
| Data | |
| GPRS, EDGE, 3G | 2G GSM, 3G HSPA, 4G LTE |
| Sensors | |
|---|---|
| Accelerometer | |
| No | Yes |
| Gyro | |
| No | Yes |
| Compass | |
| No | Yes |
| Proximity | |
| Yes | Yes |
| HeartRate | |
| No | Yes |
| FingerPrint | |
| No | Yes |
| Features | |
|---|---|
| Audio | |
| 3.5mm audio jack, Speakerphone | Tuned by JBL, 24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res wireless audio, Speaker Phone |
| Browser | |
| HTML5 | HTML5 |
| Messaging | |
| SMS (threaded view), MMS, Email, Push Email | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Games | |
| built-in + downloadable | Built-in + Downloadable |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | |
| 1750 mAh | 5200 mAh |
| Features | |
| Fast battery 90W wired, 100% in 38 min, 30W wireless MagCharge, 10W Reverse wired, Reverse wireless, Bypass Charging | |
| Price | |
|---|---|
| Price in Rs. | |
| Rs. 6,900 PKR | Rs. 89,999 PKR |
| Price in USD | |
| $23.96 USD | $312.5 USD |